Wady angielskiego w szkole

Polski system edukacji jest naprawdę kulawy z wielu powodów, a jednym z bardziej widocznych tego objawów są efekty nauki języka angielskiego. Jest to język obowiązkowy w szkołach, natomiast po wynikach egzaminów można sądzić, że dla większości uczniów jest to raczej kara, a nie możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy.
Prawdę mówiąc, to nie ma się czemu dziwić, bo wkuwanie na pamięć skomplikowanych reguł gramatycznych, które są skrajnie różne od znanych, a także setek słów, które i tak bez konkretnych konstrukcji zdaniowych nie mają sensu, trudno uznać za przydatną formę nauki języka angielskiego. Dlatego też wielu rodziców decyduje się na wykupienie dzieciom lekcji w prywatnych szkołach. System nauki w takiej szkole skrajnie różni się od znanego ze szkół publicznych. Podstawowa różnica polega na tym, że zwykle tutaj nauka odbywa się przez praktyce stosowanie języka. Zajęcia z native speakerem nie są oczywiście konieczne, natomiast bez wątpienia jeszcze bardziej podnoszą poziom nauczania. Chodzi jednak tylko o to, aby dzieci i młodzież uczyły się w warunkach sprzyjających rozwojowi wiedzy i zainteresowań, a nie tylko w stresie przed kolejną klasówką, która sprawdza wiedzę zbędną.
Szkoły języka angielskiego często wprowadzają autorskie planu nauczania, które w dużo większym stopniu, niż plany nauczania w gimnazjach czy liceach, wymagają od ucznia aktywnego udziału w lekcji. Z papierowych zeszytów ćwiczeń rezygnuje się na rzecz długich konwersacji w małych grupach, natomiast języka pisanego uczy się na przykładzie konkretnych zadań celowych, a nie jedynie przez czytanie idiotycznych czytanek z podręczników, które zwykle i tak uczą języka anachronicznego i nieprzydatnego.
Oczywiście, nauka w szkole prywatnej to spory wydatek. Trzeba się jednak pogodzić, z tym że za dobrą naukę trzeba zapłacić, natomiast bezpłatna w szkole niewiele zmieni. Co prawda w głowie zostanie parę słówek albo jakieś nowe zdania czy reguły gramatyczne, ale będą one martwe, ponieważ pozostaną pozbawione jakiegokolwiek znaczenia w życiu praktycznym.